Filmy Novinky

Vedeli ste že…? Zaujímavosti o filme Deadpool

deadpool-vedeli-ste-ze
Napísal Kinotéka

Do kín nám tento Valentín docválal superhrdina, na ktorého mnoho ľudí úpenlivo čakalo. Áno, myslíte správne. Hovoríme o červeno oblečenom Deadpoolovi, ktorý si nemá problém pustiť pusu na “špacír”. Ryan Reynolds sa po Greenovi Lanterovi ujal ďalšej komiksovej postavy, ktorú mal vysnívanú už 10 rokov dozadu, ale žiadne filmové štúdio sa s ním nechcelo dohodnúť. Až prišlo na radu štúdio FOX a to si momentálne môže nad Deadpoolom mastiť ruky (alebo aby bol tento článok “deadpoolovský”, môžu si “mastiť” aj niečo iné).

Deadpool po kvalitnej marketingovej kampani nabehol do kín plnou rýchlosťou a za prvý otvárací víkend si pripísal neuveriteľných 132 miliónov, kde pri rozpočte 58 miliónov išlo o slušný zárobok. Scenáristi a samotný Reynolds prešpikovali scenár do posledného detailu a výsledkom je 108 minútová vtipná “podívaná”, ktorá osloví aj “nekomiksového” fanúšika. A o čom vlastne ten Deadpool je? To si môžete prečítať nižšie v oficiálnej synopse k filmu.

Predtým, ako sa stal Deadpoolom, bol Wade Wilson (Ryan Reynolds) členom špeciálnych jednotiek. Keď mu lekári diagnostikovali pokročilé štádium rakoviny, podrobil sa experimentálnej liečbe v rámci programu Weapon X, známeho a populárneho predovšetkým medzi x-menovskými mutantmi. Vďaka tomu sa Wade zbavil rakoviny a nielenže prežil, ale ako bonus získal schopnosť rýchleho samouzdravovania. Oproti Wolverinovi, ktorý po podobnej liečbe zostal celkom sexy – z tohoto pokusu vyšiel trvale znetvorený. Vypadá podľa vlastných slov ako “avokádo, ktoré malo sex so starším avokádom”. Aj preto bez väčšieho odporu prijal „okostýmované” alter ego s názvom Deadpool.

Je až neskutočné ako si Deadpool dokázal po odvysielaní získať toľko fanúšikov. Niektorí o ňom počuli len po prvý krát a okamžite si ho zamilovali. Veľkú váhu môžeme určite pripisovať kvalitnému scenáru, vtipných hlášok a hodnoteniu 15+, ktorý priniesol do filmu to “pravé orechové”. Zarytí fanúšikovia vedia o svojom červenom “superhrdinovi” asi všetko, ale tí, ktorí spoznali oprsklého Deadpoola až tento rok sme si pre vás pripravili pár zaujímavostí, ktoré vás možno prekvapia, alebo len viac informujú o filme. Tak sa pustime na to.

 • Vo filme sa objavia trosky vzdušnej lode Helicarrier, ktorá patrila S.H.I.E.L.D.-u a objavila sa vo filmoch Avengers (2012), Avengers Age of Ultron (2015) a Captain America: Návrat prvého Avengera (2004).

deadpoolhelicarrier-170494

 • Dôvodom, prečo bol Ryan Reynolds jedným z producentov bolo to, že chcel ochrániť Deadpoola ako takého, aby z toho filmu nevyšiel tak zle, ako z X-men Origins: Wolverina (2009).

deadpool-mouth-deadpool-everything-we-know-about-the-movie-so-far-jpeg-139310

 • Jeden z oblekov Deadpoola si na konci natáčania vzal domov samotný Ryan Reynolds. Neskôr k tomu povedal: “Páči sa mi ho nosiť. Čakal som desať rokov na natočenie tohto filmu, takže som si ten posraný oblek vzal”.
 • Na rozdiel od filmu, bola pre čitateľov komiksu Deadpoolova minulosť a dokonca aj tvár dlhú dobu záhadou. Deadpool totiž stratil pamät a vždy nosil na sebe masku.
 • Ed Skrein (Ajax) je obrovský fanúšik komiksov, takže natočiť film pre neho bol splneným snom.
 • Daniel Cudmore (Colossus z predchádzajúcich X-Men filmov) odmietol zopakovať úlohu v tomto filmu. Nahradil ho Andre Tricoteux.
 • Ide o prvý film od Marvelu, ktorý má u nás rating R (čiže 15+).
 • Kvôli násiliu, nahote a sprostým slovám sa Deadpool nepremietal v Číne. Obvykle sa Hollywood s distribútormi nejako dohodne a pripraví pre ich trh zostrihanú verziu. Tentokrát by vraj ale muselo z filmu zmiznúť toľko materiálu, že by prestal dávať zmysel.
 • Nápis: “S veľkou silou, prichádza veľká nezodpovednosť” odkazuje na slávnu vetu zo Spidermana: “S veľkou silou, prichádza veľká zodpovednosť”. Kvôli podobnosti so Spidermanom býva Deadpool často nazývaný aj Spiderman na cracku.

deadpool-red-green-band-trailers-easter-eggs-548147

 • Rob Liefeld (tvorca Deadpoola) má vo filme menšiu úlohu ako zákazník v tetovacom salóne.
Deadpool-Movie-Rob-Liefeld-Cameo

Ryan Reynolds a Rob Liefeld

 • Marvelovský Deadpool je mladší koncept zápornej postavy Deathstrokea z DC Comics. Spojitosť medzi oboma nájdeme už v rovnakom priezvisku Wilson. Obaja sú žoldáci a bojujú so zbraňami. Jediný väčší rozdiel je v Deadpoolovej schopnosti regenerácie.

ain_t_gonna_work__by_curtseth-d6t98jf

 • Nezabudnite, že po záverečných titulkoch je ešte jedna scéna.

24w7qs7

“After Credit” scénka bola inšpirovaná taktiež “after credit” scénou z filmu Voľný deň Ferrisa Buellera, ktorú môžete vidieť nižšie vo videu.

 • Štúdio nariadilo, že Reynolds (Deadpool) musí byť i po nanesení make-upu stále k poznaniu a divákom z nej nemôže byť zle. Napriek tomu, nanášanie latexu každé ráno trvalo štyri hodiny.
 • Ryan Reynolds na Halloween 2015 vyšiel do ulíc v kostýme Deadpoola. Vyhliadol si skupinku deti v X-Menovských maskách a chcel ich rekrutovať do svojho tímu. Jedna z otázok, ktorú deťom položil bola napríklad: “Koľkým ľuďom ste už vzali život?”.
 • Ryan Reynolds povedal, že Deadpool je posledná komiksová postava, ktorú stvárni, ale zároveň sa nebráni natočeniu ďalších dielov, alebo camea úloh.
 • Deadpoolovi sa v komiksoch často hovorí Merc with a Mouth, čo voľne preložené znamená ukecaný žoldák.
 • V traileru povie Wade Wilson (Ryan Reynolds): “Prosím, nech nie je môj oblek zelený, alebo animovaný.” Ide o narážku na film Green Lantern (2011), v ktorom Ryan Reynolds hral hlavnú úlohu. Oblek Green Lanterna bol zelený a animovaný.

Deadpool-39

 • Celý film bol natáčaný na digitálne kamery. Tvorcovia nad 3D ani len neuvažovali.
 • Kým sa tvorcovia rozhodli ako bude Ryan Reynolds pod maskou naozaj znetvorený, prebehlo množstvo odlišných make-up testov. V komikse je totiž tvár hrdinu zjazvená mnohými spôsobmi, no štúdio vyžadovalo, aby bol vo filme Ryan rozpoznateľný a istým spôsobom stále atraktívny.
 • Väčšinou sa natáčalo striktne podľa scenára, ktorý sa prepisoval takmer šesť rokov. Tvorcovia ale priznávajú, že z času na čas došlo aj k improvizácií a to hlavne pri komediálnych scénach.
 • Podľa režiséra Tima Millera je Deadpool pansexuál.
 • Kostým Deadpoola mal na začiatku aj svalovú vrstvu, aby v ňom Ryan Reynolds vyzeral mohutnejší. Pred natáčaním sa ale táto vrstva musela odstrániť, keďže sám herec sa vypracoval natoľko, že už nebola potrebná.
 • Ryan Reynolds potvrdil, že tento Deadpool je iný, ako ten vo filme X-men Origins: Wolverine (2009). Hlavnými rozdielmi sú niektoré schopnosti a zašitá pusa. Táto zmena bola odôvodnená tým, že keď sa po filmu X-men: Budúci minulosť (2014) zmenila budúcnosť, i Deadpool sa zmenil.
 • Deadpool (Ryan Reynolds) používa pri boji dve katany a dve pištole Desert Eagle.
 • Toto je piaty krát čo hrá Ryan Reynolds v komiksovom filme. Predtým hral Hannibala v Blade: Trinity (2004) a Wada Wilsona v X-Men Origins: Wolverine (2009) od Marvelu. Potom hral v RIPD (2013) od Dark Horse a v Green Lantern (2011) od DC Comics.
 • V apríli 2015 Ryan Reynolds zverejnil na twitteru, že film bude PG-13, to znamená že mladšieho človeka ako 12 rokov by na film mali doprevádzať rodičia. Neskôr ale potvrdil, že film bude mať hodnotenie R, to znamená do 16 rokov len v sprievode dospelého. Toto je prvý film v sérií X-Men s ratingom R a celkovo druhý od Marvelu.
 • Stan Lee, ako je už zvykom pri Marvelovských filmoch, má vo filme cameo ako DJ v striptízovom klube.

7-hilarious-jokes-lines-in-deadpool-you-might-have-forgotten-861282

 • Deadpool je jediná postava od spoločnosti Marvel, ktorá vie, že sa nachádza v komikse. Akýmsi spôsobom sa snaží komunikovať s čitateľom a meniť si dej a okolie podľa seba. Režisér chcel pojať film podobným štýlom.
 • Rob Liefield predložil štúdiu Fox zoznam režisérov, ktorí by snímok podľa nich mali režírovať. Medzi nimi boli súrodenci Wachowskí, Joe Carnahan, Genndy Tartakovsky a Sylvester Stallone.
 • O réžiu mal záujem Adam Berg, David Fincher i James Cameron.
 • Prvých testovacích záberov sa film dočkal už v roku 2012. Rob Liefield ich popísal ako “krvavo dokonalé”.

 • V roku 2004 mala práva na postavu Deadpoola New Line Cinema, potom ich od štúdia odkúpilo Fox.
 • Film sa mal pôvodne začať natáčať v roku 2012.
 • Pred vydaním filmu vznikla taktiež aj videohra Deadpool na Playstation 3 a Xbox 360.

 • Natáčanie bolo niekoľkokrát odložené z dôvodu nevôle Toma Rothmana, bývalého riaditeľa stanice FOX. V októbri 2012 bolo však vedenie vymenené Jimem Gianopulosem a tak sa o filmovaní začalo znova jednať.
 • Ryan Reynolds si prial, aby snímok režíroval Quentin Tarantino, ktorého by mohli s filmom spojovať rýchle dialógové výmeny, alebo práca s mečom ako vo filmovej sérií Kill Bill.

DP_0005

 • Postavu Deadpoola si Ryan Reynolds zahral taktiež vo filme X-Men Origins: Wolverine (2009). Tam však bol len stručne vysvetlený jeho pôvod a premena z Wadea Wilsona v projekte Zbrane X.
 • Partia o režisérsku stoličku bola rozohraná dlho pred uvedením filmu. Už v januári roku 2004 pozíciu obsadil David S. Goyer, potom v auguste toho istého roku štáb opustil, aby sa mohol venovať iným projektom. Ďalšou osobu, ktorá bola s filmom spojovaná, bol Robert Rodriguez, ktorý dal však prednosť natáčaniu Spy Kids 4D: Stroj času (2011). Rodriguezov film potom neuspel, čo mu zničilo cestu i od tohto projektu.
 • SPOILER: Pri prestrelke na diaľnici sú na dopravných značkách nápisy Nicienza St. a Fabian St., tieto značky odkazujú na spisovateľa Fabiana Nicieza, ktorý napísal prvý Deadpool sólo komiks “Deadpool: the Circle Chase” z roku 1993. Potom sa tu objaví i Miller Street, ktorá odkazuje na Tima Millera, režiséra filmu.

A ak ste “doscrollovali” až sem, tak nám môžete napísať čo si myslíte o filme vy. Vedeli ste o ňom naozaj všetko?

Komentáre

komentárov

Inline